OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Zřícenina hradu Lietava

Ráda bych vás pozvala na zajímavý výlet na Slovensko na zříceninu hradu Lietava. Lietavský hrad byl postaven na hřebeni vrcholu Cibuľník (633 m n.m.) v severovýchodní části Súľovských vrchů . Když jsme vyjížděli z domu, tak sluníčko moc nesvítilo.

Hrad Lietava

Výstup na hrad Lietava z obce Lietava - Majer

Až jsme dojeli do obce Lietavy - Majer, tak se mraky rozestoupily a slunce nás doprovázelo po celou cestu. Na zříceninu Lietavského hradu jsme šli po modré turistické značce. Nejdříve jsme míjeli několik rodinných domů, pak jsme kráčeli po louce, kde se pásly ovečky, které měly na krku zvonečky. Při hopsání oveček vydávaly zvonečky krásné zvuky. Človek při tom zapomněl, že jde do kopečka. Asi půl hodiny jsme šli mírným krokem borovicovým lesem a vychutnávali zdejší přírodu. I když bylo úterý, sem tam jsme potkali nějakého turistu i cyklistu na kole.

Cestička z Lietava - Mayer na hrad

Cestička z Lietava - Mayer na hrad

Hrad Lietava

Serpentinami jsme stoupali navrch a na závěr, před cílovou rovinkou nás čekal trošku větší kopec. Když jsme ho zdolali, rozprostřela se před námi na vápencové skále nádherná zřícenina Lietavského hradu. Zjistili jsme, že svou rozlohou patří mezi největší zříceniny hradů na Slovensku. Při vstupu jsme si všimli podrobného popisu, jak asi před léty Lietavský hrad vypadal. Zřícenina hradu Lietava je na vlastní nebezpečí celoročně volně přístupná. Za krásného počasí je pěkný výhled z zříceniny hradu Lietava do okolí. Když jsme vstoupili na první nádvoří, všimli jsme si, že na hradě probíhá rekontrukce. Pro jeho zachování se rozhodla dobrovolná skupina lidí, kterým nebyl osud tohoto hradu lhostejný . V součastnosti jde o rozsáhlou a relativně dost zachovanou zříceninu. Stojí za to, jít se tam podívat a přesvědčit se na vlastní oči.

Zřícenina hradu Lietava

Zřícenina hradu Lietava

Další možné cesty na zříceninu hradu Lietava

Krásný výlet na zříceninu Lietavského hradu můžete uskutečnit i z jiného místa, než jsme absolvovali my. Na zříceninu Lietavský hrad lze vystoupat i po zelené turistické značce z obce Lietavská Svinná za 30 minut a nebo se můžete rozhodnout pro delší trasu, která vede až z Rajeckých Teplic turistickým chodníkem po zelené značce. Túra asi na 2,5 hodiny. Na zpáteční cestě, když jsme přicházeli do obce Lietavy – Majer, jsme si všimli, že je v okolí ještě jedno zajímavé místo Poluvsianská skalní jehla. Rozhodli jsme se, že se ještě do těchto končin vrátíme.

Zajímavá místa v okolí hradu Lietava

Poluvsianská skalní jehla
Lázně Rajecké Teplice

Fotogalerie z hradu Lietava

 

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.